Як оформити спадщину? Інструкція-алгоритм

нотариус херсон, наследство херсон, оформить наследствоРано чи пізно, але практично кожен розлучається з близькими – у зв’язку з їх смертю.
Ця сумна подія – смерть близького Вам людини.

Багато людей відчувають у зв’язку з цим величезний стрес, багато хто не може або не хочуть обговорювати питання оформлення у власність майно померлого, і не завжди точно і оперативно можуть отримати важливу інформацію, можуть зробити те, що наказує буква закону у зв’язку з відкрилися спадщиною.

Цією статтею я хочу трохи полегшити, в міру своїх можливостей, вантаж тягаря, що обрушився на Ваші плечі. Незважаючи на те, що ви втратили близьку людину, життя при цьому не закінчується і залишаються справи, залишається необхідність переоформити майно на себе – на спадкоємця, саме те саме майно, яке належало померлому на момент смерті.

Хто є спадкоємцем?

Відповідно до чинного законодавства, за Цивільним Кодексом України, спадкоємцем або спадкоємцями визнаються особи, які перебували з померлим у родинних – спадкування за законом або осіб, які мають заповіт – спадкування за заповітом, у цьому випадку родинних стосунків може й не бути.
За законом спадкоємці закликаються до спадкування у порядку черговості. Черг багато, але частіше успадковують особи першої черги – діти, той с подружжя хто пережив померлого, батьки. Саме ці самі особи, в основних випадках і приймають спадщину після померлих.
Спадкоємцем за заповітом може бути вказаний будь-яка  особа.
Найголовніше, щоб у заповіті правильно були зазначені особисті дані спадкоємця, бажано щоб була дата народження, особи на яку складено заповіт, бо інакше складно визначити яка саме особа є зазначеним спадкоємцем (при збігу Прізвища ім’я та по-батькові).

Про заповіт

Багато хто вважає, що написання заповіту вирішить всі спірні питання.
Мовляв, написали на мене заповіт і все тепер буде належати тільки мені. На жаль, я, як нотаріус міста Херсона, змушений вас засмутити. Заповіт не завжди дає можливість оформити вказане майно повністю.
Навіть при наявності заповіту, Ви можете бути не одноосібним спадкоємцем. До всього іншого, заповіт – такий правочин, який дуже може бути скасований. Досить заповідачу піти до нотаріуса, який засвідчував даний документ (або до будь-якого іншого нотаріуса, як приватного так і державного)  і написати заяву про скасування чинного заповіту або написати новий заповіт, який теж скасовує дію попереднього заповіту. Тому особливо не сподівайтеся на даний вид документа.
Отже, ми розібралися – якщо ви є дитиною, чоловіком/дружиною або батьками померлого або у ваших руках є документ під назвою заповіт і в ньому вказані саме Ви, то Вам – пряма дорога до нотаріальної контори або до приватного нотаріуса (різниці ніякої немає, закон надає усім нотаріусам рівні права, щодо вчинення нотаріальних дій), для відкриття спадкової справи та подальшого отримання документів, що підтверджують Ваше право на майно до цього належало померлому.

Хто має право відкривати спадкову справу?

Єдина особа, що має на це законне право, яка може відкрити спадкову справу і видати Свідоцтво про право на спадщину є нотаріус.
Відкривається спадкова справу тільки один раз і тільки в одного нотаріуса.
Ви можете звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем відкриття спадщини (як правило місце проживання померлого).
Отже, ми йдемо до нотаріуса відкривати спадкову справу.

Терміни відкриття спадкової справи

Ви прийшли до нотаріуса відкривати спадкову справу, а Вам кажуть що Ви пропустили строк на прийняття спадщини. Що це означає?

Відповідно до ст. 1270 ЦК України «спадщина може бути прийнята протягом шести місяців з дня відкриття спадщини»

Це означає, що Ви повинні прийняти спадщину фактично (проживати і бути зареєстрованим з померлим за однією адресою на день смерті, а також у інших випадках встановлених Цивільним кодексом), або подати нотаріально засвідчену заяву про прийняття спадщини за Законом чи за заповітом саме протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Не після спливу шести місяців, а саме в період шести місяців від дня смерті.

Якщо Ви не прийняли спадщину фактично чи  не подали вчасно Заяви про прийняття спадщини, то ви пропустили строк на прийняття спадщини і тоді вам пряма дорога до суду, де можна з поважних причин поновити строк на прийняття спадщини.

Ви запитаєте: «А чи можна прийняти спадщину, але при цьому не писати і не подавати Заяву?».

Так, можна, якщо спадкоємці були зареєстровані (проживали) з померлим за адресою реєстрації померлого, а, отже, фактично прийняли це саме майно в спадщину.
Наприклад: громадянин, є спадкоємцем, був зареєстрований з померлим на дату смерті в квартирі померлого, пропустив термін шість місяців (не звернувся до нотаріуса), але він вважається таким, що прийняв спадщину. До всього іншого, він не може після закінчення шестимісячного терміну відмовитися від прийнятої спадщини. Для того щоб відмовитися від спадщини йому треба було б писати заяву про відмову, у встановлений 6-ти місячний термін, а якщо строк пропущено – йти до суду і там вже доводити, що він не користувався майном померлого, не приймав це саме майно в спадщину.

Важливо: відповідно Цивільного Кодексу України спадщина, як за законом, так і за заповітом, приймається вся повністю, без застережень. Тобто: не можна прийняти будинок у спадщину та при цьому не прийняти квартиру, або відмовитися від грошового боргу. Тобто діє правило: Або все або нічого.

Що робити у нотаріуса?
Ось Ви збираєтеся до нотаріуса. Щоб Ваш похід був не марним і Ви не просто прогулялися, запам’ятайте, що Ви повинні взяти з собою до нотаріуса для відкриття спадкової справи:
• паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
• свідоцтво про смерть спадкодавця;
• у разі наявності, – заповіт, в тому випадку якщо Ви вступаєте у спадщину за заповітом;
• документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем: свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і т.д (в тому випадку якщо Ви вступаєте у спадок за Законом);
• Довідка з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті;
Ось основні документи для того щоб відкрити спадкову справу.
При цьому Вам необхідно буде написати Заяву про прийняття спадщини за Законом чи за заповітом. Або написати іншу Заяву, а саме, Заява про те, що Ви відмовляєтеся від спадщини, або без зазначення в користь кого, або із зазначенням конкретної особи з кола спадкоємців.

Отже, Заяву у вас прийняли, документи прийняли, справу відкрили, надали Вам витяг про реєстрацію спадкової справи.
Що робити далі?
Звичайно, оформляти спадщину.
Але можна абсолютно спокійно не займатися подальшим оформленням спадкових прав і при цьому не втратити своє право на майно.
Ви, відкривши спадкову справу, і так вже прийняли спадщину, заявивши про себе, як новий власник майна. Можливість розпорядження майном, звичайно ж, настане після повного оформлення документів (ні продати, не подарувати не зможете до тих пір поки не оформите все до кінця). Але користуватися квартирою, будинком чи автомобілем можете спокійно все своє життя.

Приклад: Оформляємо квартиру

Найбільш поширеним об’єктом наслідування в Херсоні є квартири.
Це не дивно, тому ми розповімо вам, як саме оформити спадкові права на квартиру. Інше нерухоме майно оформляється за аналогічним сценарієм, з тією лише різницею, що деякі документи можливо необхідно буде отримати за територіальною ознакою (наприклад довідку з БТІ), тобто якщо майно у нас знаходиться в Каховці, то  довідку з БТІ доведеться отримувати в місці знаходження нерухомості.
Трохи вище згадувалося про пакет документів необхідний для відкриття спадкової справи.
До перерахованих вище документів, для оформлення спадкових прав на квартиру будуть необхідні ще документи, а саме:
• правовстановлюючі документи на майно – Свідоцтво, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни, довідка про виплату паю, або будь-який інший документ, що підтверджує право власності;
• технічні документи з Бюро технічної інвентаризації БТІ (можуть знадобитися) – технічний паспорт, поверховий план, експлікація.
Після того як Ви зберете необхідні документи можна звертатися до нотаріуса, який відкривав спадкову справу та після спливу 6-ти місячного строку від дня смерті спадкодавця, отримати Свідоцтво про право на спадщину. Раніше після отримання Свідоцтва, спадкоємцю необхідно було звертатися в Реєстраційні органи (БТІ, Відділ Держкомзему) реєструвати право власності на нерухоме майно та отримувати у підтвердження відповідні документи про реєстрацію права, але з 01.01.2013 року нотаріус, як спеціально визначений суб’єкт самостійно реєструє право власності на об’єкти нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав.

Ось в принципі  ті основні дії, які необхідно зробити спадкоємцю, щоб оформити спадкові права.

Все ж таки процедура вступу в спадщину зовсім не так проста, як може здатися людині, що не присвятила своє життя вивченню Цивільного Кодексу, тому у будь-якому разі, якщо ви спадкоємець, зверніться до будь-якого нотаріуса протягом 6 місяців від дня смерті та вступіть у спадок.

Отримати розгорнуту консультацію нотаріуса у місті Херсоні можна у приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу Сперчун Олександра Олександровича, в робочі дні за адресою місця розташування офісу нотаріуса: м. Херсон, вул. Потьомкінська, буд.26 на перехресті  з провулком Готельний, буд. 9. Зателефонувати нотаріусу в Херсоні можна за телефонами: (0552) – 39-70-05, мобільний: (095) – 277-08-00