Аграрним розпискам бути!

З метою реалізації ЗУ “Про аграрні розписки” відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23 січня 2014 року N 29 “Про створення державного підприємства “Аграрні реєстри” створено  Державне підприємство “Аграрні реєстри”.

Державне підприємство “Аграрні реєстри” є адміністратором реєстру, що на госпрозрахункових засадах забезпечує накопичення, оброблення, зберігання та подання відповідно до закону інформації про видані боржниками аграрні розписки, а також про осіб, що є боржниками і кредиторами за такими розписками.

На виконання спільного наказу Міністерства Аграрної політики та продовольства України та Міністерства юстиції України від 04.09.2014 року №331/1471/5 запроваджено  з 09 вересня 2014 року пілотний проект з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок на прикладі Полтавської області.

З метою реалізації пілотного проекту  був прийнятий наказ Міністерства юстиції України від 30 березня 2015 року № 454/5 Про внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. (Щодо зняття заборони і аграрної розписки), який набуває чинності 17.04.105 року.

На сьогоднішній день реєстраторами реєстру аграрних розписок є деякі нотаріуси Полтавської області.

Після успішної апробації аграрних розписок на території Полтавської області їх обіг буде запроваджено на всій території України.

Нагадаю, що аграрна розписка – товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. 

Аграрні розписки – передовий досвід розвинутих аграрних країн світу.Завдяки аграрним розписках Бразилія подолала затяжну кризу в економіці 70-80 рр. Це лягло в основу розвиненого кредитування під заставу майбутнього врожаю. Саме зараз цей підхід демонструє впевнений розвиток і захоплення все нових ринків сільськогосподарської продукції.

В Україні подібні бразильським стартові умови: непрозорий ринок, високий рівень безвідповідальності та бюрократії, дороге кредитування класичними інструментами, колоніалістична поведінка експортерів.

Залучення аграрних розписок створює нові можливості більш прозорого та ефективного кредитування малого та середнього агробізнесу. За сьогоднішніх умов вкладення великих інвестицій в Український аграрний сектор економіки, такий інструмент є вкрай необхідним для безпечної роботи зарубіжних інвесторів та вітчизняних аграріїв.

Мета створення реєстра аграрних розписок:

Основною метою стала можливість доступного кредитування малих та середніх агровиробників. Прозорість відносин з використанням аграрних розписок для недопущення випуску неліквідних розписок та залучення інвесторів, котрі раніше не кредитували малий та середній сегмент агробізнесу через бажання не використовувати “сірі” схеми бізнесу. В першу чергу це компанії з ЄС та США.

 

Також даний реєстр допомагає захистити себе від підроблених розписок. Це вкрай важливо оскільки розписки є документом, стягнення за яким можливе в позасудовому порядку на основі виконавчого присуду нотаріуса. Окрім того цей реєстр є джерелом даних для планування політики фінансування сільськогосподарського виробництва та оцінки прибутків.

 

      Держателем реєстру є Міністерство аграрної політики та продовольства України.

     за матеріалами: zakon.rada.gov.ua, www.agroregisters.com.ua