Остерігайтесь шахраїв. Порада нотаріуса

2222222222222222222222222222На сьогоднішній день у засобах масової інформації можна спостерігати повідомлення про присвоєння шахраями нерухомого майна, шляхом підроблення документів та внесення неправдивих відомостей у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

Одні “порадники” рекомендують власникам виключно не надавати свої документи нікуди, навіть у копіях та взагалі сторонитись тих хто с такими вимогами виступає, а деякі інші винуватять у всіх бідах нотаріусів, називаючи наліво-направо їх “чорними нотаріусами”.

Хочу розповісти які дії необхідно вчинити власнику нерухомого майна щоб шахраям було набагато складніше спромогтись вчинити свої протиправні дії.

Почнемо з початку.
З 2 серпня 2004 року року на Україні почав діяти Реєстр прав власності на нерухоме майно. Це електронна база даних, яка містить інформацію про зареєстровані речові права на нерухомість.
Реєстрацію в такому реєстрі проводили працівники Бюро технічної інвентаризації.
Усі правовстановлюючі документи на право власності, що були видані з 02 серпня 2004 року мали бути зареєстровані в електронному реєстрі. В більшості так і відбувалось, але є непоодинокі випадки, коли власники отримували правовстановлюючий документ (свідоцтво про право власності, приватизація, договір) і не реєстрували його в БТІ (забулись, відклали на потім). Наслідком таких дій стало те, що інформації про зареєстровані права і про власника, в електронному реєстрі – відсутня.

Це само і стосується усіх правовстановлюючих документів, які були видані до 02.08.2004 року, навіть якщо власник відніс їх до БТІ то їх зареєстровано лише в паперовій книзі. В подальшому з 02.08.2004 року власник міг внести відомості в електронний реєстр, але такі дії мало хто вчиняв.

З 2013 року Міністерство юстиції України ввело в дію новий реєстр – Державний реєстр речових прав на нерухоме майно і надала повноваження нотаріусам здійснювати одночасну реєстрацію права власності і інших речових прав разом з вчиненням нотаріальної дії.
Таким чином з 01.01.2013 року нотаріуси одразу вносили інформацію до реєстру у зв’язку з вчиненням нотаріальної дії і власнику не потрібно було кудись йти і щось дореєструвати.

Об’єктами шахрайських дій у 99% випадків є нерухоме майно, реєстрація на яке відсутня у Реєстрі прав власності на нерухоме майно та/або в Державному реєстрі речових прав.

Як себе застерегти.

1)Власники нерухомого майна, мають встановити чи є реєстрація їх прав в електронному реєстрі – Державному реєстрі речових прав.
Можна звернутись до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або ж нотаріуса і отримати інформацію у паперовому вигляді про наявність або відсутність зареєстрованих прав. Також можна скористатись онлайн сервісом на сайті Міністерства юстиції України і отримати необхідну інформацію в електронному вигляді;
2) Якщо ваші права зареєстровані, то інших реєстраційних дій вчиняти вам не потрібно;
3) Якщо ваші права не містяться в електронному реєстрі, то рекомендовано звернутись до ЦНАП, будь-якого нотаріуса, і подати необхідну заяву, наслідком чого будуть внесені відомості в Державний реєстр речових прав.

Якщо ви звернетесь до ЦНАП, то послуга щодо внесення прав в електронний реєстр може вам нічого не коштувати, адже якщо ваші права були зареєстровані на паперовому носії в БТІ, то за таке внесення адміністративний збір не передбачено. Окремо ви можете замовити інформаційну довідку про зареєстроване право, вартість її виготовлення становить 34 гривні.

Хочу наголосити, що коли інформація про дійсного власника буде у Державному реєстрі речових прав то шахраям буде набагато складніше спромогтись вчинити свої протиправні дії.

Більше інформації можна отримати у нотаріуса Сперчун Олександра Олександровича за телефоном 095-277-08-00, або ж безпосередньо у офісі за адресою: м. Херсон, провулок Готельний, 9